Fumigacja wiatraka w Budzisławiu Kościelnym

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 09 Lipiec 2019

Źródło: FB/WiatrakSzczepan

Trwa najcieplejszy okres w całym roku, czas wypoczynku i beztroski, ale nie tylko. Jest to także okres wzmożonej aktywności szkodników drewna, co dla naszej firmy oznacza wysoki sezon dezynsekcji gazowych.

Jednym ze zleceń wykonywanych w ostatnim czasie była fumigacja gazowa wiatraka – koźlaka „Szczepan” w Budzisławie Kościelnym gm. Kleczew.

Wiatrak Szczepan, noszący imię po swoim ostatnim właścicielu, został zbudowany w połowie XIX w. w Kościanie, a w 1926 roku został przeniesiony do obecnej lokalizacji, gdzie pracował jeszcze do końca lat 70. Potem był nieco zapomniany, natomiast w 2011 roku, po gruntownym remoncie został oddany do użytku jako filia Biblioteki Publicznej w Kleczewie. Jest jednym z nielicznych w tej części Wielkopolski tego typu obiektów młynarskich, które można zwiedzać. Służy także jako miejsce, w którym organizuje się różne wydarzenia kulturalne.

Obecność szkodników drewna w obiekcie potwierdzono podczas audytu wstępnego i zalecono wówczas fumigację gazową wiatraka. Fumigację stosuje się zwykle do zwalczania ksylofagów takich jak: Spuszczel pospolity, Kołatek domowy, Drwalik, Trzpiennik, Zagwoździk fioletowy. Z uwagi na wysokość obiektu do jego okrycia niezbędne było wykorzystanie podnośnika koszowego. Po dokładnym uszczelnieniu korpusu oraz skrzydeł wiatraka, w jego wnętrzu został zaaplikowany fumigant o działaniu biobójczym, gwarantujący śmiertelność ksylofagów. Na każdej ze ścian umieszczono tablice ostrzegawcze. Obiekt został wyłączony z użytku na okres 7 dni. Po tym czasie nastąpiło wietrzenie, polegające na zdjęciu wcześniej zamontowanych uszczelnień i monitorowaniu stężenia do uzyskania poziomu 0,14 mg PH3 / m3. Ponadto, wykonano także impregnację całego obiektu preparatem ochronnym.