Zakończono prace konserwacyjne przy wiatraku w Budzisławiu Kościelnym

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 22 Sierpień 2019

Wiatrak po wykonanych pracach

W lipcu 2019 roku nasza firma zakończyła prace konserwacyjne przy wiatraku koźlaku „Szczepan” w Budzisławiu Kościelnym. O przeprowadzonej fumigacji, mającej na celu zwalczenie szkodników drewna, wspominaliśmy juz w poprzednim wpisie. Wiatrak nie tylko został poddany fumigacji. Naszej firmie zlecono także wymiane dyszla , a także prace naprawcze przy elementach wyposażenia. 

Dyszel jest elementem zewnętrznym wiatraka, służącym kiedyś do obracania korpusu. W wyniku działania czynników atmosferycznych oraz w związku z aktywnością grzybów i ksylofagów jego fragmenty uległy degradacji, w takim stopniu, iż konieczna była jego wymiana. Nowy dyszel wykonano z jednego, prostego odcinka drewna iglastego z zachowaniem wymiarów poprzedniego elementu. Zabezpieczono impregnatem do drewna, tym samym, którym po procesie fumigacji zabezpieczono korpus wiatraka.

W wyniku działania drewnojadów poważnemu zniszczeniu uległo również kilka elementów wyposażenia wewnątrz wiatraka. Dla drewna o znacznym lub bardzo dużym stopniu zniszczenia przeprowadzono uzupełnienie ubytków metodą flekowania. Do tego procesu wykorzystano stare drewno o wilgotności wynoszącej między 15-18% , co poprawiło wytrzymałość regenerowanych elementów. W ten sposób wzmocniono fragment bębna odsiewacza graniastego, a także fragmenty kosza zasypowego.

 

Po wykonanych pracach wiatrak „Szczepan” został oddany ponownie do użytku. Odnowiony obiekt prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Zapraszamy do zwiedzania.